0
  •  x 
هیچ کالایی در سبد نیست
Image
Image
Image

پرفروش‌ترین‌ها

image banner

تازه های بازارچه کتاب

تمام چیزی که باید در مورد کتاب و کتابخوانی بدانید !

از شاخص های مهم برای ارزیابی سواد هر کشور می توان به کتابخوانی و سرانه مطالعه در آن کشور اشاره کرد. در این مقاله میتوانید با فواید کتابخوانی و چگونگی پیدا کردن کتابی خوب آشنا شوید.

 


تأثیر کتابخوانی بر ارتقای فرهنگ، علم و اقتصاد ملت‌ها بر کسی پوشیده نیست. چرا باید کتاب بخوانیم؟ سرانه مطالعه در کشورهای توسعه یافته همواره بیشتر از کشورهای فقیر و جهان سوم بوده و اگر بگوییم رونق و رشد خود را مدیون خواندن کتاب هستند بیراه نگفته ایم.

منظور از خواندن کتاب، فقط کتاب دانشگاهی و درسی نیست. شما با مطالعه یک کتاب تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی سهام می‌توانید فرصت ورود به بازار بورس ایران را به دست آورید و بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی سرمایه خود را چندین برابر کنید.

کتاب‌های تاریخی این امکان را به شما می‌دهند که در زمان سفر کنید و با درس گرفتن از گذشته، بینش عمیق‌تری نسبت به وقایع پیش رو داشته باشید.

کتاب‌های داستانی عمیق‌ترین و بهترین درک نویسنده از زندگی را در خود جای داده است و به ما این امکان را می‌دهد از دید فرد دیگری به مسائل بنگریم و زندگی‌های دیگری را تجربه کنیم.

مطالعه کتاب، قوه تخیل شما را تقویت می‌کند. حال آنکه بسیاری از چیزهایی که بشر ساخته است، ابتدا در رویاهای خود دیده بوده است.

گاهاً مطالعه یک کتاب می‌تواند بینش شما را نسبت به زندگی، اقتصاد و جامعه تغییر دهد و نقش مؤثری در بهبود زندگی شما داشته باشد. به علاوه تحقیقات علمی ثابت کرده است یادگیری از طریق خواندن، نسبت به ابزارهای بصری نظیر ویدئو و تلویزیون بهتر صورت می‌گیرد. چرا که خواندن، ذهن فرد را به تفکر و تجسم وا می‌دارد. در حالی که در ویدئو و تلویزیون مغز نیازی به تجسم ندارد و ذهن در حالت منفعل باقی می‌ماند.

خواندن کتاب فواید جسمی فوق العاده ای دارد. تحقیقات نشان می‌دهد تأثیر مطالعه و کتابخوانی در ایجاد آرامش از کارهایی نظیر گوش دادن به موسیقی و پیاده روی به مراتب بیشتر است. به علاوه افرادی که اهل مطالعه هستند خواب راحت تری دارند. خواندن کتاب به تقویت حافظه کمک کرده و از ابتلاء به بیماری‌هایی نظیر آلزایمر در سنین پیری جلوگیری می‌کند.

کتاب خوب بخوانیم
ابتدا ژانر مورد علاقه خود را پیدا کنید. این امر با توجه به هدفی که از مطالعه دارید محقق خواهد شد. سپس برای پیدا کردن کتابی خوب تحقیق کنید که ارزش وقت گذاشتن و هزینه کردن را داشته باشد. علاوه بر عنوان و نویسنده، ترجمه مناسب نیز حائز اهمیت است. اگر نگارش کتاب برای شما ملموس نباشد خواندن آن دشوار می‌شود. در اینجا به معرفی تعدادی از کتاب‌های رمان، روانشناسی و فلسفه می‌پردازیم. اما اگر به تازگی شروع به کتابخوانی کرده اید، می‌توانید با کتاب‌هایی مثل ملت عشق، قلعه حیوانات، شازده کوچولو و یا دنیای سوفی شروع کنید.

کتاب رمان:
تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم اثر سلست اینگ ترجمه مرضیه خسروی
کتاب غریبه ای در خانه تألیف شاری لاپنا ترجمه عباس زارعی
کتاب ستاره بخش تألیف جوجو مویز ترجمه شهرزاد صالحی
کتاب جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند تألیف دیلیا اوئینز ترجمه آرتمیس مسعودی

کتاب روانشناسی:
کتاب خرده عادت‌ها اثر جیمز کلییر ترجمه زهرا صادقی
کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها اثر مارک منسن ترجمه میلاد بشیری
کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید تألیف جفری یانگ ترجمه حسن حمیدپور
زندگی ارزش زیستن دارد اثر متیو مک کی ترجمه پرویز علیزاده

کتاب فلسفه
راز فال ورق اثر یوستین گوردر ترجمه عباس مخبر
بار هستی اثر میلان کوندرا ترجمه همایون پور
جستارهایی در باب عشق اثر آلن دوباتن ترجمه گلی امامی

چگونه کتاب خوان (تر) شویم؟
برای خواندن کتاب نیاز نیست جملات آن را حفظ کنید. وقتی مطالعه می‌کنید مطالب آن در ناخودآگاه شما باقی می‌ماند. از طرفی خودآگاه از ناخودآگاه نشأت می‌گیرد و بر اساس آن عمل می‌کند. بنابراین خواندن کتاب به تدریج در عملکرد و رفتار شما تأثیر می‌گذارد و به شما کمک می‌کند تا به فرد بهتری تبدیل شوید.

برای مطالعه برنامه ریزی کنید. عادت به کتابخوانی یک شبه ایجاد نمی‌شود. اگر هر روز ۵ صفحه مطالعه کنید بسیار مفید تر از این است که یکباره ۵۰ صفحه مطالعه کنید و مدتی آن را رها کنید. برای اینکه به مطالعه عادت کنید بهتر است هدف‌های کوچکی در نظر بگیرید و هر روز به آن عمل کنید. با انجام این کار به تدریج کتابخوانی به بخشی از زندگی شما تبدیل خواهد شد و می‌توانید کم کم میزان مطالعه خود را افزایش دهید.

زمان و مکان مشخصی را در نظر بگیرید و همیشه در آن مطالعه کنید. با انجام این کار ذهن شما شرطی می‌شود و وقتی در آن زمان و مکان قرار می‌گیرید، ذهن شما متمرکز می‌شود و برای مطالعه آماده می‌شوید.

کتاب‌هایی را بخوانید که به آن‌ها علاقه دارید. اگر کتابی برای شما جذاب نباشد، خواندنش مشکل می‌شود.